Tradicija, posvećenost, kvalitet

Dva vijeka prije Nove ere, Grci i Rimljani stigli su u ove djelove crnogorske obale i sobom donijeli kulturu uzgajanja maslina i korištenja njenog ploda. U VI vijeku masline su se već više koristile za pravljenje ulja. Širenje proizvodnje maslinovog ulja bilo je podstaknuto i širenjem islama, koji svojim vjernicima savjetuje da ga nanose na tijelo. Slična tradicija postoji i kod hrišćana.

A kako hrišćani – i pravoslavni i katolici – i muslimani u Crnoj Gori vjekovima žive zajedno, tako i dijele posvećenost tradicionalnom uzgajanju maslina i pripremanju odlične hrane i pića. Recepti za tradicionalna jela tako su vremenom obogaćena, pa gosti mogu uživati u tim jelima sa svojim domaćinima koji će s njima podijeliti brojne priče.

Još od prvog maslinjaka, na ovim prostorima se uzgajanje prenosi sa generacije na generaciju. U okolini Bara i Ulcinja danas postoji oko 1.700 uzgajivača maslina koji vode svakodnevnu brigu o ovom jedinstvenom blagu koje čini nekih 100.000 stabala maslina.

Udruženje maslinara Crne Gore

Od 2006. godine, Udruženje proizvođača maslina iz Bara i Ulcinja (tri u Ulcinju i jedan u Baru) obezbjeđuju značajnu pomoć za više od 1700 uzgajivača maslina i 12 velikih mlinova, čije poslovne aktivnosti se odvijaju u okviru Klastera maslinovog ulja iz Bara i Ulcinja u Crnoj Gori. Posvećeni visokim standardima kvaliteta proizvoda i usluga koje obezbjeđuju njihovi članovi – proizvođači, ova udruženja imaju cilj da ujednače proizvodnju maslinovog ulja u Crnoj Gori sa evropskim standardima proizvodnje i poslovanja, i to kroz visok kvalitet usluga koji nude svojim članovima (obuka, konferencije, diskusije, sajmovi, događaji, itd.)

Čuveno drvo mira

Stara maslina u Mirovici smatra se najstarijim drvetom u Evropi, a njen obim prelazi deset metara. Ovaj jedinstveni spomenik prirode je pod zaštitom države od 1963. godine. Postojao je običaj da se porodice koje su u svađi okupljaju pored Stare masline i tu sklapaju mir. Još jedna tradicija ovog kraja bila je da svaki mladoženja na dan svog vjenčanja treba da posadi maslinu.

Prateći puteve prvih uzgajivača maslina iz okoline Bara i Ulcinja, svaki gost i putnik može da proba neko od maslinovih ulja izuzetnog kvaliteta, koji su nastali preradom plodova “Žutice”, autohtone vrste masline. Ovakva maslinova ulja prave se u nekom od 12 mlinova ili manjim porodičnim radionicama. Stari maslinjaci sa autohtonim vrstama danas se nalaze uz moderne zasade, a tradicionalni mlinovi za masline sa presama od kamena i dalje funkcionišu, dok se ulje pravi u modernim mlinovima koji su prošli kontrole prema najvišim standardima EU.

Kvalitetna proizvodnja

Iako su uzgajivači masline brojni, proizvođača maslinovog ulja je daleko manje. U regionu Bara i Ulcinja djeluju četiri asocijacije: “Udruženje proizvođača maslina iz Bara”, i “Ana Malit”, “Valdanos” i “Ulcinj” iz Ulcinja. Njihove glavne aktivnosti usmjerene su na podršku individualnim proizvođačima kako bi uskladili svoj način rada sa kvalitativnim standardima EU u proizvodnji maslinovog ulja. U saradanji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, ove asocijacije takođe pomažu prizvođačima maslinovog ulja da učestvuju na međunarodnim sajmovima i konferencijama. Na taj način asocijacije osiguravaju konstantno povećanje kvaliteta proizvodnje maslinovog ulja.

Drevno porijeklo

Kako bi bolje spoznali bogatstvo koje uzgajivači maslina u Crnoj Gori čuvaju već vjekovima, nauka je odigrala veoma važnu ulogu, pomažući u određivanju starosti pojedinih stabala. UNIDO je pomogao u obezbjeđivanju uzoraka stabala iz Bara i Ulcinja – po 25 iz svake opštine – koji su proslijeđeni na analizu. Uzorci su analizirani u Laboratorij za anatomiju drveta i istraživanje prstena stabala, koji je dio prestižnog šumarskog fakulteta Univerziteta u Istanbulu. Rezultati pokazuju da je najpoznatija Stara maslina koja se nalazi u naselju Mirovica kod Bara, stara oko 2240 godina. Takođe, među uzorcima je bio još jedan koji je stariji od 2000 godina, a uzet je sa masline u selu Mrkojevići u blizini Bara.

© Copyright - Olive Oil Montenegro